Despacho – dar ze srdce

Před pár dny jsem byla v přírodě, posbírala jsem přírodní předměty (listy, klacíky, květiny…) a sestavila z nich obětinu – dar Matce Zemi a pustila po vodě.

Proč? Protože jsem cítila, že potřebuji něco ze sebe dát. Abych se dostala do správného vztahu se životem. Abych mohla případně i něco od života žádat. Inspirovala jsem se tedy tím, co jsem se naučila od peruánských šamanů, a udělala obětní ceremonii – Ayni Despacho.

Tradiční způsob tvorby Despacho je ten, že se dary zabalí do papíru, součástí daru nejsou jen přírodní předměty, ale zejména to nejlepší z vlastní úrody – zrna, sušené plody, luštěniny a podobně, a Despacho se následně spálí v ohni. Toto je nejčastější způsob, níže popíšu tento proces ještě podrobněji. Nicméně to, co vnímám osobně jako ještě důležitější, je ten obřad okolo a zejména vnitřní nastavení, s jakým tento obřad provádím, jaké modlitby do předmětů vkládám a zda to dělám z celého srdce.

V tomto konkrétním případě jsem zvolila trochu jinou formu a dar jsem místo spálení v ohni pustila po vodě. Což je také varianta. Třetí možností je obětinu zahrabat do země nebo třeba uložit pod velký kámen. Vždy je nutné přizpůsobit obsah „balíčku“ – dbát na to, abych do ohně vhodila pouze spalitelné věci, do vody a do země věci, které se v přírodě rozloží a které případně neublíží zvířatům. Já jsem se tedy rozhodla po vodě pustit pouze přírodní předměty, které jsem posbírala cestou.

U sběru přírodních předmětů je také důležité, zejména v případě, že chceme utrhnout část z živé rostliny, například květ nebo list ze stromu, abychom požádali ducha této rostliny o svolení. K rostlinám tedy přistupuji s respektem, žádám o svolení a děkuji. Já osobně sice nejsem zatím na přírodu natolik napojená, abych přímo slyšela, jak mi odpovídá, ale někdy mám skutečně v sobě jakýsi intuitivní pocit, že jsem svolení dostala. Někdy mám dokonce pocit, jako by si mě konkrétní rostlinka k sobě přivolala. Podobným způsobem můžeme žádat o svolení dokonce i kameny a jiné podle nás neživé předměty, pro šamany je totiž vše protkáno Duchem.

Ceremonie / obřady / rituály obecně – jejich cílem je dostat se do posvátného prostoru, do spojení s něčím, co nás přesahuje, do stavu, kdy je do daného procesu zapojena celá naše bytost, naše srdce, naše duše, naše tělo. Co nám v tom může pomoci je zejména náš čistý záměr, dále například hudba, zpěv, nebo posvátné ticho, specifický pohyb, vytvoření oltáře, předání daru… I během tvorby Ayni Despacho jsem tedy otevírala posvátný prostor za pomoci chrastítka a „Spirit Water“ (voňavé vody na přivolání ochranných duchů).

Pamatuji si, že když jsem poprvé zkoušela doma dělat Ayni Despacho, cítila jsem opravdu hluboké vnitřní pohnutí. Měla jsem zvláštní pocit, jako bych snad tímto drobným aktem snad pomáhala zachránit celý svět. Těžko se to popisuje slovy. A když jsem pak vhodila dar do ohně, počkala až shoří a následně jsem uzavírala posvátný prostor, sotva jsem tento proces ukončila, nebe se zatáhlo tmavými mračny, přihnal se vítr a chvíli na to začala bouřka. Možná to byla jen náhoda? Ale zážitek to byl rozhodně velmi silný.

Ale zpět k AYNI DESPACHO … jedná se o obřad k uctění Matky Země, projevení vděčnosti za její lásku, výživu, ochranu, za domov, který nám poskytuje. Rovněž slouží ke kultivování harmonie, vyváženého vztahu mezi námi a okolním světem, mezi dáváním a přijímáním – to znamená být ve stavu Ayni.

Jaký je postup tvorby tradičního Ayni Despacho? Prvním krokem je příprava papíru – může být bílý, nebo například barevný balicí papír. Tento papír přeložíme na třetiny v obou směrech tak, aby vzniklo devět čtverců / obdélníků. Případně můžeme již na tento papír napsat své modlitby a přání, nebo do něj fouknout náš záměr. Do prostředního čtverce začneme skládat dary, jako například:

  • cukr do tvaru kříže jako základ pro Despacho – pro přitáhnutí sladkosti a lásky do života
  • Qintu – v Peru se typicky používají listy koky, do kterých se foukají modlitby a vkládají se do Despacha po trojicích, v našich podmínkách lze použít například bobkový list (doporučuje se použít dvanáct qintus, tj. 12 x 3 listy)
  • tuk (tradičně z lamy) jako palivo
  • červený a bílý karafiát – červený pro Zemi, bílý pro Nebesa, tyto květy se často ještě před vložením do Despacha namáčí do červeného a bílého vína a tímto vínem se Despacho pokape
  • sušené bylinky nebo pryskyřice jako například šalvěj nebo kopal poslouží k očištění a umocnění modliteb
  • umístěním jedné mušle doprostřed balíčku uctíváme Matku Zemi a její lůno, ze kterého jsme zrozeni; můžeme do ní fouknout náš záměr, abychom byli v Ayni (v reciprocitě, v rovnováze) s Matkou a se životem
  • semínka jako symbol zasetí semínek daného záměru do naší osobnosti
  • rýže jako symbol plodnosti a hojnosti, aby se modlitby uskutečnily
  • různá zrna, fazole, oříšky… pro dostatek obživy
  • kukuřice je tradiční andský dar – navrácení Matce Zemi toho, co nám dala
  • rozinky pro uctění předků
  • fíky pro uctění duchů posvátných hor
  • kousky vaty jako symbol nebes
  • duhové bavlněné provázky jako symbol přemostění mezi světy
  • červená a bílá stužka pro uctění naší pozemské i nebeské (spirituální) cesty životem
  • 2 malé svíčky pro vzývání světla
  • kousek zlatého a stříbrného papíru jako symbol dvou knih, se kterými se dle andské tradice rodíme (stříbrná kniha je již napsaná a symbolizuje to, co přebíráme z naší rodiny a minulých životů, zlatá kniha je nepopsaná a symbolizuje to, že máme možnost se spojit s naším nejvyšším osudem a napsat si svůj nový příběh)
  • okvětní lístky pro pozvednutí a vyléčení duše
  • případné další položky dle vlastní fantazie, nebo různé alternativy podle toho, co máte nebo nemáte doma

Důležitým prvkem tohoto je obřadu je vkládání modliteb do jednotlivých prvků obětiny, což se děje prostřednictvím dechu – svůj záměr třikrát fouknu do Qintu nebo do hrsti semínek a podobně. Přitom postupuji v tomto sledu:

  1. vyvolání – ke komu se modlím
  2. pokora – omlouvám se za všechny své chyby, stále se učím
  3. vděčnost – děkuji za vše, co již ve svém životě mám
  4. teprve poté mohu s pokorou o něco žádat; v první řadě myslím na nejvyšší dobro pro všechny, až pak myslím na sebe

Po vyskládání všech darů na papír šamani tradičně zvoní na zvonečky, aby přivolali energie přírody. Následně se balíček zabalí a ováže provázkem. Pro rychlou transformaci ohněm se spálí při ohňovém rituálu, který probíhá podobným způsobem jako domácí ohňový rituál dle tohoto návodu, s tím rozdílem, že v tomto případě probíhá samozřejmě ve venkovním ohništi. Venkovní ohňový rituál / ceremonie má ještě pár dalších prvků, které je dobré dodržet, ale o tom zase třeba v nějakém příštím článku.

Kromě Ayni Despacho existují ještě dvě varianty – Aya Despacho a Kuti Despacho.

Aya Despacho se používá za účelem uctění zesnulého člověka. Já jsem letos tímto způsobem pomáhala jednomu blízkému člověku rozloučit se s jeho zesnulou maminkou. Nejdřív jsme otevřeli posvátný prostor a utvořili Despacho z přírodních materiálů, které jsme pak pouštěli po vodě a následně jsme po vodě pustili i popel zesnulé maminky. Celý proces jsme ještě umocnili zpěvem pár smutečních písní a završili jsme ho přeseknutím karmických vazeb.

Kuti Despacho je takové Ayni Despacho naruby. Místo toho, abychom si do života přivolávali vše dobré, v tomto případě si naopak zvědomujeme, co všechno je v našem životě a na naší planetě špatné, co bychom rádi s vděčností propustili a transformovali. Dá se použít také jako prevence proti černé magii. Přizpůsobuje se tomu i obsah obětiny:

  • na zabalení volíme tmavý papír a stuhu
  • místo cukru dáme sůl
  • na Qintu použijeme ty nejošklivější (polámané) listy
  • z rostlinné říše můžeme dále zvolit různé bodláky, větvičky s trny a podobně
  • z potravin volíme vše, co je tmavé (černé) například černé fazole, tmavé řasy
  • dále vše co je pálivé nebo hořké jako třeba chilli, pepř, česnek, hořká čokoláda…

Po zabalení Kuti Despacha balíčkem otřeme celé tělo – setřeme z něj všechnu negativní energii. Při ohňové ceremonii nečekáme, až balíček shoří, ale rychle se otočíme zády a odejdeme z dosahu ohně a kouře tak, abychom energii toho, čeho se chceme zbavit nevstřebávali znovu do sebe.

Pokud vás tvorba obětin zaujala, můžete si to vyzkoušet sami. Pamatujte, že čistý záměr ze srdce je důležitější než konkrétní předepsaná forma. Budu ráda, když mi dáte vědět, jak vám to šlo 😉 (můžete mi třeba napsat na sona.susankova@sonamoudra.cz, nebo mě zkontaktovat jiným způsobem)

S láskou

Soňa Moudrá

Jsem šamanka, léčitelka, někdy vědma, inspirátorka, zpěvačka, malířka...

Pomáhám lidem, kteří chtějí vzít život do svých rukou, aby se usmířili se svou minulostí, získali nadhled nad svou současnou situací, aby mohli vykročit vstříc své nejlepší možné budoucnosti. To vše skrze šamanské techniky práce s energií >> , iniciační rituály Munay-ki >> , mentoring, intuitivní a individuální přístup.

Mým posláním je inspirovat lidi svým příběhem. Mou vášní je neutuchající touha po moudrosti. Mou vizí je naučit lidi, jak být sami sobě šamany.

Můj příběh najdete zde >>

Jmenuji se Soňa Sušanková a proč jsem si zvolila pseudonym Soňa Moudrá se můžete dočíst zde >>

Chcete se ode mě něco naučit zdarma a v pohodlí domova? Zkuste videonávod na ohňový rituál zde >>

Máte nějaké další dotazy? Můžete mě zkontaktovat zde >>

Baví vás číst mé články? Inspirují vás mé příspěvky na sociálních sítích? Pomohly vám rituály, které sdílím zdarma? Chcete mě podpořit? Můžete mi poslat DAR na účet:

2474186010/3030 vedený u AirBank

IBAN: CZ63 3030 0000 0024 7418 6010

BIC: AIRACZPP

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Videonávod na domácí ohňový rituál zdarma aneb jak se dostat do vnitřního klidu snadno a rychle

    Pohádali jste se s někým? Je toho na Vás moc? Paralyzuje Vás strach, panika, úzkost? Objevili jste vzorce myšlení či chování, které Vám již neslouží?... SPALTE TO!

  • Nejnovější články
  • Kategorie
  • Potkáme se na Facebooku: